ANTEA – 25 LET

ANTEA – 25 LET

Čtvrtstoletí. Co se za tu dobu dá stihnout? 25 let – to je věk, kdy se většina lidí osamostatňuje a stává svým způsobem „dospělými“. Někdo se může pochlubit, že má za sebou za tu dobu 25letý vztah manželský. A trvalým dospělým vztahem, založeným hlavně na společném zájmu – oblibě sborového zpěvu, jako i přátelství se sboristy, se může 25 let pochlubit i sbormistr Mgr. Oldřich Hloušek.

Je jediným zakladatelem a sbormistrem původně dětského pěveckého sboru Antea, který začal působit v roce 1991 na základní škole Pastviny 70 v Brně-Komíně. Jak jeho Antea „vyrostla“ shrnuje sbormistr Olda Hloušek: Rostla, to zcela určitě. Stačí se podívat na některá starší videa či fotky. 🙂 Myslím si ale, že bude lepší nahradit slova „růst“ a „vývoj“ jedním výstižným slovem „zrání“. ANTEA má za sebou bezstarostné dětství, pubertu (i když se nemohu zbavit dojmu, že tu a tam ještě přetrvává..), radosti i strasti dospívání i práh dospělosti. A možná právě nabyté zkušenosti, rozum a nadhled zapříčinily to, že jsme k sobě našli cestu a vzájemně se pochopili jak po hudební, tak po lidské stránce. Proto je to tak, jak to je, a já jsem rád.

Naše historie, akce a úspěchy jsou popsány podrobněji na jiném místě. Nejsem velký příznivce statistik, ale pokud by přece jen někoho zajímalo pár čísel za 25 let činnosti, tady jsou:

  • nastudováno přes 270 skladeb
  • počet členů fungujících alespoň půl roku se blíží dvěma stům (jen první rok na Vánoce zpívalo cca 60 dětí)
  • 1 nejdéle působící členka sboru (bez přetržky) – 24 let
  • realizováno cca 100 vystoupení (více než 60 vlastních)
  • absolvováno asi 45 soustředění
  • použito 5 variant oficiálního sborového oblečení (nepočítaje kostýmy pro scénické projekty)
  • ANTEA v rámci svých vlastních koncertů nezpívala v žádném sále, kostele, tradiční či netradiční prostoře více než 2x s jedinou výjimkou, a tou je kostel sv. Vavřince v Brně-Komíně (zatím 24x)

A co by Antee popřáli pro další období někteří z členů?

Zuzka, sopranistka a 15letá členka Antey: „Chtěla bych našemu sboru popřát víc společných setkání, na kterých by se dělalo i něco jiného než jenom zpěv. Ne, že bych si s nimi nezazpívala ráda, ale všichni členové (včetně sbormistra samozřejmě) vynikají i v mnoha jiných aktivitách, jen na jejich společné sdílení není čas. Po těch letech už jsme něco jako rodina, tak proč spolu občas nepodniknout něco bláznivého a hlasivky přitom nenechat odpočívat doma… 😀 “.

Z mužských členů by Antee k pětadvacetinám popřál Martin toto: „21 let svého života zpívám v jednom sboru, Antee. Většina mého dosavadního života se více či méně točí kolem sboru, a protože Antea jsou lidé, kteří ji tvoří a zpívají v ní, popřál bych spíše jim, aby jim kuráž a nadšení, s jakými se věnují ne úplně populární umělecké disciplíně, jakou je sborový zpěv, vydržela po většinu jejich života. Nově příchozí musí víc zamakat – my archivní máme už trochu náskok 🙂 “.

Přijďte s Anteou výročí oslavit (termíny viz pozvánka)!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *